Copyright © 2013 ING ROWAN
17.jpg

Na co si dát pozor při vyřizování hypotečního úvěru?

Aktualizováno: čtvrtek 2. říjen 2014 11:51

Banky se začínají předbíhat ve výši úrokových sazeb. U některých klientů existuje mylná představa, že pokud má bankovní instituce nižší úrokovou saze, i celkový úvěr bude výhodnější. Některé banky si zvyknou kompenzovat sníženou úrokovou sazbu v poplatcích! Je třeba říci, že málokterý klient si při uzavírání smlouvy přečte také aktuální sazebník bankovních poplatků. Kdyby se s ním seznámil, zůstal by pravděpodobně překvapeni, protože banka je oprávněna výšku jednotlivých poplatků kdykoli měnit.

 

Pro ilustraci uvádíme několik poplatků, které si účtují v různých výškách téměř všechny banky:
- poplatek za poskytnutí úvěru,
- poplatek za vedení úvěrového účtu,
- poplatek za upomínku
- poplatek za změnu v úvěrové smlouvě (např. podpis dodatku apod..),
- poplatek za předčasné splacení úvěru,
- poplatek za mimořádnou splátku,
- poplatek za nedočerpání úvěru (např. při výstavbě, rekonstrukci)
   a mnohé jiné ...
- nízké úrokové sazby
 
Výše úrokové sazby je vždy individuální a ovlivňují ji mnohé faktory zejména na straně žadatele. Obezřetný třeba být při podezřele nízkých úrokových sazbách. Banka si může kompenzovat nízkou úrokovou sazbu vysokými poplatky nebo povinným pojištěním, uzavření jehož podmíní pro poskytnutí úvěru.
 
Úvěr a pojištění
I když pojištění nemovitosti a vinkulace pojistného plnění ve prospěch banky v případě vzniku škody je logické a je jednou ze základních podmínek bank pro poskytnutí úvěru, je třeba důsledně přezkoumat, zda vám banka "nevnucuje" určitou pojišťovnu, která si účtuje podstatně vyšší pojistné než jiné pojišťovny.  Prodražit celý úvěr může i povinnost dlužníka uzavřít životní pojištění. Výše tohoto pojistného se může a pravděpodobně i bude měnit. Jiné pojistné budete platit, pokud máte třicet let, jiné pokud padesát.
 
Sledujte svou hypoteční banku
Informujte se, jak Vám banka upravuje úrokovou sazbu (pokud ji nemáte fixovanou na určité období). Sledujte i to, jak průběžně mění výšku jednotlivých bankovních poplatků. Pokud se vám jejich vývoj nezamlouvá, neváhejte splatit úvěr předčasně (k výročí ukončení fixace bez poplatku) a to i z prostředků jiného hypotečního úvěru. Můžete hodně ušetřit.
 
Banku nezavádějte
Při žádosti o poskytnutí hypotečního úvěru uvádějte a bance předkládejte pouze pravdivé informace. Tyto finanční instituce mají několik operativně zdroje, z nichž si mohou vámi předložené informace ověřit (úvěrový registr, Sociální pojišťovna apod..).
 
Čerstvě zamilovaní? Od úvěru načas ruce pryč!
I když podle televizních reklam je evidentní touha každého zamilovaného páru pomalovat si bláznivými barvami stěny své nemovitosti, je třeba vidět i druhou stránku věci. V době stále rostoucího počtu rozchodů a rozvodů doporučuji čerstvě zamilovaným dvojicím otestovat si sílu své lásky alespoň načas v pronajaté nemovitosti. Náklady, za které budete muset vyřešit situaci s bankou po vašem rozchodu, mohou být podstatně vyšší než cena za "testovací" nájem.
 
Rada na závěr:
V dnešní době mate možnost, jak získat hypotéku, že si najdete hypotéčního agenta. Když si sami hledáte  nejvhodnější hypotéku  je mnoho finančních institucí zabere to mnoho času a musíte rozumnet bankovým pojmům a kalkulacím, aby stě byli schopní si tu nejvhodnější vybrat. Proto je dobře spolupracovat z finančním agentem, který tu práci udělá za vás. Ale pozor aj je potřeba velmi dobře vybrat.  
Pokud splácíte hypoteční úvěr, snažte se mít vždy a včas potřebnou požadovanou výšku splátky na úvěrovém účtu. Ideální je mít na účtu rezervu alespoň na dva až tři měsíce dopředu pro případ nepředvídatelných obtíží spojených s finanční platební neschopností
 
Jiná hypotéka na koupi bytu, jiná na stavbu domu
Před navštívením finančního poradce, nebo banky by stě si měli ujasnit na co tu hypotéku chcete. Na každý druh nemovitosti banka poskytuje  jiné podmínky.
 
Hypotéka bez doložení příjmů nebo dokládání účelu
V dnešní době si můžete vzít hypotéku i bez dokladováni příjmu pokud víte, že ji dokážete splácet. Při této formě hypotéky musíte očekávat vyšší úrokovou sazbu, která úvěr značně prodraží a schvalovaní koloběh bude trvat hodně dlouho.
A taky je tu možnost vzít si americku hypotéku, co znamená ručení nemovitosti, no účel využití hypotéky je na Vás.
 
Jak co nejlépe zvolit délku fixace úrokové sazby
Nejčastěji si dobu fixace můžete vybrat na jeden rok, tři nebo pět let. Zvolenou dobu fixace je potřeba pečlivě zvážit – ke dni ukončení fixace úrokové sazby totiž můžete hypotéku částečně nebo celou splatit, a to bez jakýchkoliv sankcí nebo poplatků ze strany banky. Můžete tak se svým úvěrem změnit bankovní instituci, která nabízí výhodnější podmínky a ušetřit tak až tisíce korun na měsíční splátce hypotéky.
Pokud vyřizujete hypotéku v době rekordně nízkých úrokových sazeb a nepředpokládáte v nejbližších letech předčasné splacení hypotéky z jiných zdrojů, pak se vyplatí zafixovat stávající nízkou úrokovou sazbu  na delší období.

Ak se chcete dozvědět vice podívejte si naše kurzy a školení.