Copyright © 2013 ING ROWAN
12.jpg

Prodej družstevního bytu

Aktualizováno: čtvrtek 2. říjen 2014 11:46

 Při prodeji družstevního bytu a převodě práv a povinností Vás mohou potkat nástrahy a rizika, stejně tak jako při prodeji nemovitosti v osobním vlastnictví.

 
Jakým způsobem se realizuje převod (prodej) družstevního bytu? Může bytové družstvo s převodem nesouhlasit?
Při převodu družstevní bytu je třeba si uvědomit, že prodávající nepřevádí samotnou nemovitost (protože ta patří bytovému družstvu jako právnické osobě), ale převádí jen své členství v družstvu a práva s ním spojené (tedy i právo užívat přidělený byt). Výhodou zmíněného je fakt, že jelikož nejde o převod vlastnického práva, nepodléhá tato změna ani zápisu v katastru nemovitostí.

Družstevních bytů je na trhu velký výběr a jsou částečně levnější než byty v osobní vlastnictví. Problémy často nastávají při financovaní koupě. Banky odmítají poskytovat hypotéky na družstevní byt nakolik nejste jeho vlastníkem, ale jenom držitelem práv a povinnosti.

Smlouva, kterou se členský podíl převádí je určitou osobitostí ve smluvní oblasti týkající se nemovitostí. Jednak tím, že se liší od nájemní a kupní smlouvy a také tím, že práva k bytu nejsou oprávněním vlastnického práva (protože převodce bytem disponuje na základě svého členství v bytovém družstvu).

Převod členského podílu  je podmíněn souhlasem orgánů družstva, takže převod je plně v rukou člena družstva (tedy převodce). Stanovy družstva však mohou určit podrobnosti o převodu, takže před převodem je vhodné vyžádat si na družstvu stanovy a podrobně si prohlédnout konkrétní podmínky. Často krát zvyknou například stanovy vyloučit možnost nabýt členský podíl cizinci.

Při převodu prav a povinnosti na nového uživatele bytu  je vždy třeba předem projít stanovy družstva s právníkem před převodem členského podílu a zjistit, jak družstvo postupovalo v minulosti. Vyhnete se tak komplikacím z družstvem a kupujícím.

Členská práva a povinnosti spojená s členstvím přecházejí na nabyvatele ve vztahu k družstvu buď předložením smlouvy o převodu členství příslušnému družstvu nebo doručením písemného prohlášení dosavadního člena o převodu a písemným souhlasem nabyvatele členství bytového družstva.
 
Jakmile se chcete dozvědět vice, přihlašte se na naše kurzy a školení.